RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putin monitoron manovrat ushtarake ruse

putin-monitoron-manovrat-ushtarake-ruse

Presidenti rus, Vladimir Putin do të mbikëqyrë manovrat ushtarake, që përfshijnë lëshimin e raketave balistike dhe të lundrimit dhe që do të zhvillohen sot, sipas zëdhënësit të tij, Dmitry Peskov.

Dmitry Peskov tha se Rusia ishte transparente në lidhje me manovrat ushtarake, ndërsa paralajmëroi të gjitha mediet se ato nuk duhet të shkaktojnë shqetësim për askënd.

“Putin do të monitorojë manovrat ushtarake të forcave të parandalimit strategjik nga një qendër kontrolli”, thuhet në raport.

Rusia zotëron arsenalin e dytë më të madh bërthamor pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe kryen teste raketore disa herë në vit.

Por, kjo e fundit vjen pas një konflikti jashtëzakonisht të tensionuar me Perëndimin për Ukrainën.

Po ashtu është planifikuar një bisedë telefonike mes ministrit rus të Mbrojtjes, Sergei Shoigu dhe homologut të tij amerikan, Lloyd Austin. /atsh

Related posts

Familja nga Gaza e bllokuar nën rrënojat e shtëpisë gjatë sulmit izraelit u shpëtua pas 9 ditësh

rezart morina

Kongresi Amerikan dënon kundërshtimin e Rusisë për zgjatjen e marrëveshjes së drithit

admin

NZZ: Ambiciet për Serbinë e Madhe kërcënojnë paqen në Ballkan, Millorad Dodik po armatoset

rezart morina