RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

Putin nënshkruan ligjin i cili ndalon ndryshimin e gjinisë

putin-nenshkruan-ligjin-i-cili-ndalon-ndryshimin-e-gjinise

Presidenti rus Vlladimir Putin ka nënshkruar legjislacionin e ri, i cili shënoi hapin e fundit në çfuqizimin e procedurave të ndryshimit të gjinisë.

Projektligji, të cilin Putin e nënshkroi të hënën (24 korrik) dhe u miratua unanimisht nga të dyja dhomat e parlamentit, ndalon çdo “ndërhyrje mjekësore që synon ndryshimin e gjinisë së një personi”.

Ai gjithashtu ndalon “ndryshimin e gjinisë në dokumentet zyrtare dhe të dhënat publike”. Përjashtimi i vetëm do të jetë ndërhyrja mjekësore për trajtimin e anomalive kongjenitale.

Ai gjithashtu anulon martesat ku një person ka “ndryshuar gjini” dhe ndalon transgjinorët të bëhen prindër birësues.

Ndalimi thuhet se buron nga kryqëzata e Kremlinit për të mbrojtur “vlerat tradicionale” të vendit.

Ligjvënësit thonë se legjislacioni është për të mbrojtur Rusinë kundër “ideologjisë perëndimore antifamiljare”.

Në vitin 2013, Kremlini miratoi legjislacionin që ndalonte çdo miratim publik të “marrëdhënieve seksuale jotradicionale” midis të miturve.

Në vitin 2020, Putin shtyu reformën kushtetuese që çligjësoi martesat mes gjinive dhe vitin e kaluar nënshkroi një ligj që ndalon “propagandën e marrëdhënieve seksuale jotradicionale” edhe midis të rriturve.

Related posts

SHBA, protestë në mbështetje të Palestinës përpara ambasadës izraelite në Washington

rezart morina

Meloni miraton masa më të ashpra për trajtimin e krimit të të miturve

admin

Mbreti i Britanisë, Charles tërhiqet nga detyrat publike

rezart morina