RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

​Scholz: Putin po përpiqet të ndajë Evropën

​scholz:-putin-po-perpiqet-te-ndaje-evropen

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha të hënën se presidenti rus Vladimir Putin ka frikë se “shkëndija e demokracisë” do të përhapet në vendin e tij, duke shtuar se ai po përpiqet të ndajë Evropën dhe të kthehet në një botë të dominuar nga sferat e ndikimit.

Në një intervistë për Merkur, Scholz tha në përgjigje të një pyetjeje nëse Putin do të pranonte afrimin e Ukrainës me Bashkimin Evropian, duke thënë se “presidenti rus duhet të pranojë se ka një komunitet në rritje të demokracive të bazuara në ligj në lagjen e tij”.

“Ai padyshim ka frikë se mos shkëndija e demokracisë do të përhapet në vendin e tij”, tha kancelari gjerman.

Ai vlerësoi gjithashtu se presidenti rus Putin dëshiron një Evropë të ndarë dhe një kthim në sferën e ndikimit, porse nuk do të ketë sukses.

Scholz paralajmëroi se rritja e çmimeve të energjisë ndoshta do të zgjasë për një kohë të gjatë dhe hodhi poshtë pretendimin e Rusisë se ka ndërprerë furnizimin me gaz pasi mungojnë pjesët e nevojshme rezervë për shkak të sanksioneve.

“Ky shpjegim nuk është bindës”, tha kancelari gjerman. /koha

Related posts

Rusia thotë se ka goditur objektet e industrisë së mbrojtjes të Ukrainës

admin

Indonezia bën thirrje për luftë të bashkuar kundër islamofobisë – VIDEO

rezart morina

Medvedev: Do të nisim më shumë sulme ndaj porteve të Ukrainës

rezart morina