RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Putin: Perëndimi dështoi të na izolonte, shkuam në tregjet e së ardhmes

putin:-perendimi-deshtoi-te-na-izolonte,-shkuam-ne-tregjet-e-se-ardhmes

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka pretenduar se sanksionet e shteteve perëndimore kanë dështuar ta izolojnë ekonominë e Rusisë, shkruan BBC.

Shumë shtete perëndimore, duke përfshirë SHBA-në, Kanadanë, Britaninë e Madhe dhe BE-në, vendosën ngrirjen e aseteve dhe ndalimin e udhëtimit për individët rusë dhe shtrënguan tregtinë me Rusinë pasi ajo pushtoi Ukrainën.

Por Putini ka thënë se sanksionet ndaj Rusisë nuk kishin arritur ta izolonin atë dhe në vend të kësaj çuan në një “zgjerim të tregtisë së saj me tregjet e së ardhmes”.

Ai vlerësoi marrëveshjet e reja me vendet në Azi, Lindjen e Mesme dhe Amerikën Latine – duke i quajtur ata “partnerë të besueshëm dhe të përgjegjshëm”.

Duke i quajtur “tregjet e së ardhmes”, ai goditi vendet perëndimore, duke thënë se “sistemi ndërkombëtar neokolonial ka pushuar së ekzistuari, ndërsa rendi global multipolar nga ana tjetër po forcohet, ky është një proces i pashmangshëm”. /koha

Related posts

IFRC: 6,6 milionë njerëz jetojnë në zonat e prekura nga tërmeti në Marok

rezart morina

Gjenerali amerikan tregon se çfarë ndodh nëse Rusia përdor armë bërthamore

admin

Programi i ri i Bankës Botërore për Shqipërinë, 900 mln dollarë deri në 2027

rezart morina