RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Qabe, ngritet mbulesa në përgatitje për Haxh – VIDEO

qabe,-ngritet-mbulesa-ne-pergatitje-per-haxh-–-video

Në përputhje me traditën, pjesa e poshtme e kiswas – mbulesa e zezë që mbulon Qaben në Mekë – është ngritur rreth tre metra dhe zona poshtë është mbuluar me pëlhurë të bardhë pambuku, njoftoi të shtunën Agjencia Saudite e Shtypit.

E njëjta procedurë përsëritet çdo vit para sezonit të Haxhit për të mbrojtur kiswan, pasi disa haxhinjë e prekin atë kur qarkullojnë Qabenë.

Dr. Abdulrahman Al-Sudais, president i Presidencës së Përgjithshme për Çështjet e Dy Xhamive të Shenjta, ishte i pranishëm kur u ngrit kiswaja.

Sulltan Al-Qurashi, asistent i presidentit Al- Sudais tha se “ngritja e pjesës së poshtme të kiswas shërben për të ruajtur pastërtinë e saj dhe dhe parandalimin e dëmitimeve.” Ai shtoi se kiswaja ngrihet gjithashtu për të parandaluar disa praktika të pelegrinëve “të bazuar në besime të rreme”.

Çdo vit, në ditën e nëntë të muajit hënor të Dhul Hixhes, hiqet mbulesa e zezë e mëndafshit dhe në vend të saj mbështillet një kiswa e re. /mesazhi

Related posts

Iniciuesi i peticionit për shaminë reagon pas deklarimeve të Nagavcit: Do t’i ndjekim hapat ligjorë

admin

Britania rikthen maskat për të sëmurët, gripi dhe Covid kërcënojnë fëmijët dhe të rriturit

admin

Putin: Një “luftë e vërtetë” po bëhet kundër Rusisë

rezart morina