RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Qabeja priti mbi 1.5 milion muslimanë në natën e 25-të të Ramazanit

qabeja-priti-mbi-1.5-milion-muslimane-ne-naten-e-25-te-te-ramazanit

Autoritetet e Arabisë Saudite njoftuan se në natën 25-të të muajit Ramazan mbi 1.5 milion muslimanë kryen adhurim në Qabe, transmeton Anadolu.

Kryesia e Çështjeve të Haramejnit të Arabisë Saudite, në lidhje me çështjen publikoi një deklaratë nga llogaria e saj në median sociale.

Në deklaratë thuhet se Mesxhid el-Haram brenda të cilës ndodhet Qabeja në Mekë priti mbi 1.5 milion muslimanë në natën e 25-të të muajit Ramazan.

Mediat vendase kanë tërhequr vëmendjen se kjo është shifra më e lartë e regjistruar në Mesxhid el-Haram që nga fillimi i muajit të Ramazanit.

Ministria e Haxhit dhe Umresë e Arabisë Saudite në një deklaratë më 26 mars njoftoi se “për të mundësuar kryerjen e adhurimit për më shumë persona” do të lejohet që secili vetëm një herë të bëjë umre gjatë muajit të Ramazanit.

Related posts

Dodik bëri thirrje për bashkimin e Republikës Sërpska dhe Serbisë

rezart morina

Reuters: Në më pak se një vit arrihet marrëveshja finale Kosovë-Serbi

admin

Rajonet e prekura nga vërshimet në Greqi, ende pa rrymë

rezart morina