RTV AHIRETI
Shëndetësi

Qeskat poshtë syve, pesë shkaqet dhe si t’i parandalojmë

qeskat-poshte-syve,-pese-shkaqet-dhe-si-t’i-parandalojme

Nëse qeskat poshtë syrit janë ngjyrë kafe të errët, atëherë ne jemi në prani të hiperpigmentimit: bëhet fjalë për një ndryshim të pigmentimit normal, të shkaktuara nga prodhimi i një sasie më të madhe të melaninës, duke shpërngulur në sipërfaqe, ajo krijon një vend të errët.

1. Hiperpigmentimi

Hiperpigmentimi mund të ndodhë edhe nëse ekspozoheni ndaj diellit pa mbrojtje, pavarësisht nga ngjyra e ngjyrës.

Këshillë: Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të parandalojmë fillimin e problemit është që të mbani mend që të përdorni përherë kremin solar, edhe në dimër dhe jo vetëm në verë; Pas kësaj, ju mund të shkoni te një dermatolog për t’iu nënshtruar një pastrimi ose të përdorni një krem dite ose një serum.

2. Alergjia

Hundët dhe fyti të bllokuar mund të mos jenë të vetmet reagime të organizmit ndaj alergjive sezonale, të cilat në fakt shpesh mund të shoqërohen me qeskat e syve.

“Kur trupi vjen në kontakt me një alergjen, histaminat aktivizohen natyrshëm – dhe kjo shkakton një zgjerim të enëve të gjakut, të cilat nuk do të prodhojnë ndonjë efekt në zonat e trupit ku lëkura është më e trashë, ndërsa nën sytë, ku epiderma është jashtëzakonisht e hollë, do t’i bëjë ata të duken të fryrë dhe të errët, duke i dhënë kështu pamjen e qeskave të errëta shumë të padëshiruara”.

Këshillë: Trajtoni alergji me produktin më të përshtatshëm (të përshkruara qartë nga mjeku) dhe pastaj takohuni me një dermatolog për sugjerime se si të korrigjoni pigmentimin.

3. Fjetja pak ose shumë

Ne e dimë se mbështetja e së drejtës është një ilaç për trupin dhe mund të përmirësojë ndjeshëm pamjen e fytyrës dhe të zonës nën sytë në veçanti. Si rezultat, çdo gjë që ndërhyn me gjumin, pavarësisht nëse është pagjumësi e vërtetë ose zgjim i vazhdueshëm gjatë natës, mund të kontribuojë në formimin e qarqeve të tmerrshme: në mungesë të gjumit, enët e gjakut tentojnë të zgjerohen, duke krijuar kështu qarqe të errëta nën qepallë të ulët, e cila gjithashtu mund të duket e fryrë.

Në mënyrë paradoksale, megjithatë, një rritje e pushimit mund të jetë edhe më keq për qarqet e errëta, veçanërisht për ata që kanë tendencë për të fjetur në krah, sepse kjo shkakton një akumulim të lëngjeve në njërën anë të fytyrës gjatë natës.

Këshillë: Nëse qeskat dhe qarqet e errëta bëhen një problem i përsëritur, është e nevojshme të rregulloni ndryshe orët e pushimit të natës. Për të lehtësuar ënjtjen dhe për t’i bërë qarqet më pak të dukshme mund të jenë të dobishme të aplikoni një pako çaj të ftohtë dhe ta shtrydhni nën sy për disa minuta.

4. Anemia

Kur qarqet e errëta janë të shoqëruara me një zbehje të dukshme, si edhe lodhje, marramendje dhe ftohjet e shpeshta, shkaku mund të jetë anemia, një sëmundje e karakterizuar nga një mangësi e qelizave të kuqe të gjakut apo hemoglobinës, një proteinë e kuqe që formohet në palcën e kockave dhe transporton oksigjen në qeliza.

Këshillë: Kontrollimi i niveleve të hekurit është hapi i parë për të kuptuar nëse jeni vërtetë anemik. Në rast të mungesës, në fakt, trupi nuk është në gjendje të prodhojë hemoglobinë të mjaftueshme, e cila ndikon në shfaqjen e lëkurës, duke shkaktuar formimin e qarqeve të errëta.

“Ata që vuajnë nga anemia kanë shumë simptoma të tjera përveç qarqeve të errëta – të errëta nën sytë, veçanërisht nëse nuk tentojnë të zhduken, mund të tregojnë një mungesë reale të qelizave të kuqe të gjakut”.

5. Dehidratimi

Sipas raporteve nga India Times, dehidratimi do të jetë një nga arsyet kryesore për të shpjeguar praninë e qarqeve të errëta, më shumë se mungesa e gjumit, pasi mungesa e ujit shkakton që lëkura të humbasë elasticitetin dhe sidomos zona e syve ku epiderma është më e hollë.

Këshillë: Pini natyrisht. Në këtë mënyrë trupi do të jetë i hidratuar mirë dhe lëkura do të përfitojë gjithashtu: jo vetëm qarqet e errëta do të zhduken, por edhe çehrja do të duket më e ndritshme dhe pa pika.

Related posts

Vetitë shëruese të boronicave

admin

Çaji i zi ndihmon në uljen e shtypjes së gjakut

rezart morina

Kombinimet e lëndëve ushqyese që trupi të mos sëmuret kurrë

rezart morina