RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Qyteti historik palestinez i Sebastias përballet me kërcënimin e judaizimit

qyteti-historik-palestinez-i-sebastias-perballet-me-kercenimin-e-judaizimit

Historia e Sebastias, një qytet antik në Nablus në Bregun Perëndimor, daton 5.000 vjet më parë.

Palestinezët thonë se qyteti historik i Sebastias, i vendosur në Bregun Perëndimor të pushtuar, përballet me kërcënimin e “judaizimit” nga Izraeli.

Organizata e Kombeve të Bashkuara për Arsim, Shkencë dhe Kulturë (UNESCO) e shpalli atë qytet historik një “trashëgimi botërore të rrezikuar”.

Historia e Sebastias, një qytet antik në Nablus në Bregun Perëndimor, daton 5.000 vjet më parë.

Komuna e Sebastias, në bashkëpunim me disa organizata palestineze, kreu punime restauruese në vendet arkeologjike atje.

Në një deklaratë për Anadolu, kryetari i Sebastias, Mohammad Azim, tërhoqi vëmendjen se Izraeli është në fazat e fundit të pushtimit të qytetit të Sebastias me përpjekjet e tij “judaizuese”.

Ai tha se sipas Marrëveshjes së Dytë të Oslos, të nënshkruar midis Palestinës dhe Izraelit në vitin 1995, Bregu Perëndimor i pushtuar u nda në tri rajone dhe se administrimi dhe siguria e “Zonës C”, e cila mbulon 61 për qind të zonës, i ishte lënë Izraelit.

“Ne si komunë hasim në pengesa të ndryshme gjatë përfundimit të punimeve restauruese të zonave arkeologjike në Sebastia. Më e rëndësishmja nga këto pengesa është se shumica e vendeve arkeologjike në Sebastia ndodhen brenda kufijve të rajonit “C” të vendosur nga Marrëveshja e Oslos,” tha Azim.

Forcat izraelite shpesh shkatërrojnë shtëpitë dhe pronat palestineze në zonën C, duke pretenduar se ato janë ndërtuar “pa leje”. Është pothuajse e pamundur për palestinezët të marrin leje nga autoritetet izraelite për aktivitete ndërtimi në tokat e tyre private.

Në maj, qeveria izraelite miratoi një propozim investimi prej 29 milionë shekelësh (rreth tetë milionë dollarë) për “zhvillimin” e vendeve arkeologjike në Sebastia. Nga ana tjetër, palestinezët e interpretuan miratimin e Izraelit si një hap drejt pushtimit dhe judaizimit të atij rajoni.

Shefi Azim tha se qyteti u është nënshtruar “sulmeve të pabesueshme” që nga formimi i qeverisë aktuale në Izrael.

“Sulmet që synonin kapjen dhe judaizimin e qytetit historik filluan nën pretekstin e gjoja ruajtjes së strukturave historike dhe vendeve arkeologjike,” tha Azim, nga frika se qyteti do të binte në duart e forcave okupuese izraelite.

Duke theksuar se rruga që Izraeli po planifikon për vendbanimet hebraike do të kalojë përmes territorit të Sebastias dhe se shumë vende historike do të shkatërrohen, Azim paralajmëroi se edhe Izraeli po përpiqet të pushtojë qytetin historik përmes projektit të rrugës. /trt

Related posts

“Kemi thyer kuvertën me sëpatë!”- Mbytja e anijes me emigrantë në brigjet italiane, kapiteni i varkës së shpëtimit: Ishin djem të rinj, rreth 18 dhe 25 vjeç

admin

Stoltenberg: Është e rrezikshme ta nënvlerësosh Rusinë

admin

Ish-kreu i NATO-s dënon sulmin në Banjskë, Robertson: Siguria e Kosovës jashtëzakonisht e rëndësishme për Aleancën

admin