RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Radev për maqedonasit: E rrisim eksportin e energjisë, por harroni të kaluarën

radev-per-maqedonasit:-e-rrisim-eksportin-e-energjise,-por-harroni-te-kaluaren

Presidenti i Bullgarisë Rumen Radev thotë se janë të gatshëm që të rrisin eksportet e energjisë elektrike në Maqedoninë e Veriut në përputhje me rregullat e tregut evropian të energjisë dhe legjislacionit bullgar. Radev tha se së bashku me presidentin e Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski dhe kryetaren e Komisionit Evropain, Ursula von der Leyen, kanë biseduar për mundësitë e BE-së për të mbështetur financiarisht Maqedoninë e Veriut për të shmangur një krizë të mundshme likuiditeti,

Rumen Radev i bëri thirrje aktorëve politikë në Maqedoninë e Veriut që të mendojnë për të ardhmen e vendit tonë, të çliruar nga e kaluara.

“Pres që shtetasit në vendin tonë mik të tregojnë mençuri politike dhe të ndërtojnë të ardhmen evropiane të Republikës së Maqedonisë së Veriut, të çliruar nga ideologjitë e së kaluarës”

Bisedimet e mbetura politike mes dy vendeve, sipas Radevit, po zhvillohen në një atmosferë normale të respektit dhe miqësisë reciproke. Është shumë e rëndësishme që në Republikën e Maqedonisë së Veriut të kuptojnë, tha presidenti i Bullgarisë, se zbatimi i obligimeve dypalëshe duhet të vazhdojë sa më parë. Kjo është garancia për përshpejtimin e integrimeve evropiane për Maqedoninë e Veriut, tha Radev dhe kujtoi se negociatat reale për anëtarësimin e saj sipas kornizës negociuese nuk kanë filluar, por do të fillojnë kur vendi të përfshijë bullgarët në Kushtetutën e saj. Të gjitha çështjet që janë vonuar për shumë vite duhet të zgjidhen. Është e pashmangshme të flitet për historinë e përbashkët me Republikën e Maqedonisë së Veriut. /shenja

 

Related posts

Siguroi mandatin e pestë, vizita e parë e Putin pas fitimit të zgjedhjeve do të jetë në Kinë

admin

41 persona humbin jetën nga zjarri në një kishë të Kajros

admin

Marrëveshjes së drithërave të Detit të Zi po “i vjen fundi”! Rusia, ‘asnjë arsye’ për të zgjatur afatet

rezart morina