RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Papa Françesku thirrje Putinit: Jepi fund dhunës dhe vdekjeve

papa-francesku-thirrje-putinit:-jepi-fund-dhunes-dhe-vdekjeve

Papa Françesku i ka bërë thirrje presidentit rus Vladimir Putin që t’i japë fund një spirales së dhunës dhe vdekjeve.

Ai bëri thirrjen e tij më të fortë deri më tani për luftën që është në muajin e shtatë, teksa iu drejtua publikut në sheshin e Shën Pjetrit.

Papa Françesku shtoi se është absurde që bota po përballet me një kërcënim bërthamor mbi Ukrainën.

Komentet e tij pasojnë komentet e fundit të bëra nga presidenti rus, i cili paralajmëroi Perëndimin se ai nuk po bënte bllof dhe se do të përdorte të gjitha mjetet në dispozicion nëse territori rus kërcënohet.

Shqetësimet për luftën u rritën të premten, kur Putin aneksoi katër rajone në Ukrainë, pas referendumeve të denoncuara nga Perëndimi si shkelje e ligjit ndërkombëtar. /abcnews

Related posts

Blinken planifikon të zgjerojë bashkëpunimin me Kinën në vizitën e tij që po afron

admin

Myftiu Tërnava priti në takim një delegacion nga Komuniteti Mysliman Shqiptar në Zvicër

admin

Hebrenjtë fanatikë kryejnë sulm racist ndaj murgeshave në Kudsin Lindor

rezart morina