RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Raisi: Irani ka qëndrim të qartë për Palestinën

raisi:-irani-ka-qendrim-te-qarte-per-palestinen

Presidenti iranian Ebrahim Raisi ka theksuar faktin se Republika Islamike ka një qëndrim të qartë për çështjen e Palestinës, ndërsa theksoi se regjimi sionist është një pushtues.

Presidenti Raisi i bëri komentet të dielën pas mbërritjes në Teheran pas vizitës së tij të shkurtër në Riad të Arabisë Saudite, për një takim mbi Palestinën me pjesëmarrjen e vendeve islamike dhe arabe.

Duke elaboruar vizitën e tij, Presidenti iranian tha se në takimin e Riadit ai ishte “përpjekur të ishte zëri i kombit iranian dhe i popullit që demonstron në rrugë për të drejtat e palestinezëve”.

Nëse pushtimi ka zgjatur për 75 vjet, ai nuk krijon të drejtë pronësie për regjimin sionist, tha Raisi, ndërsa e përshkroi regjimin sionist si të rremë dhe pushtues.

Siç nënvizoi ai, Republika Islamike sqaroi aspektet e krimeve dhe masakrave të vazhdueshme të sionistëve në Gaza dhe prezantoi Shtetet e Bashkuara si kriminelin kryesor sepse ka pajisur dhe mbështetur regjimin sionist për të vrarë më shumë fëmijë dhe gra palestineze në Gaza.

Raisi tha se Republika Islamike paraqiti 10 propozime për trajtimin e krizës së Gazës gjatë takimit të Riadit.

Ai tha se Irani beson se një rrugëdalje strategjike dhe demokratike nga konflikti palestinez do të ishte ajo që do të respektonte idetë e të gjithë palestinezëve duke përfshirë myslimanët, të krishterët dhe hebrenjtë.

Në fund të fjalës së tij, ai shprehu shpresën se takimi i Riadit do t’i shërbejë interesave kombëtare të Palestinës dhe të Umetit Islamik. /parstoday

Related posts

Zbehen shpresat për të gjetur të gjallë nga barka e emigrantëve në Greqi

admin

Komiteti i Parlamentit Evropian voton në lexim të dytë për liberalizimin e vizave për Kosovën

admin

E quajti maskrën e Raçakun “trillim”, ish-ministri Todosijeviq lirohet nga akuzat

admin