RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Raportuesi i BE-së: Skandali i përgjimit grek më i madh se Watergate

raportuesi-i-be-se:-skandali-i-pergjimit-grek-me-i-madh-se-watergate

Skandali grek i përgjimeve është më i madh se skandali i SHBA-së Watergate, sipas raportueses për Komitetin Hetimor të Parlamentit Evropian për Pegasus dhe spyware të tjerë, njoftuan mediat lokale të enjten.

Megjithëse qeveria konservatore e Nea Dimokratia (ND) pretendon se nuk ka asnjë provë të prekshme që vërteton se ajo ishte e përfshirë në përgjimin e dhjetëra politikanëve, biznesmenëve dhe gazetarëve, prova ka, tha Sophie in ‘t Veld, raportoi e përditshmja Avgi.

Pa asnjë figurë të shquar që dyshohet se është përfshirë ose që ka orkestruar operacionet e vëzhgimit që dëshmojnë deri më sot, është në interesin më të mirë të qeverisë që të hetojë akuzat, të cilat mbështeten nga prova, tha ajo.

Ajo gjithashtu tërhoqi vëmendjen se edhe zyrat e Intellexa – kompania që tregtonte spyware-in izraelit Predator të përdorur në operacionet e vëzhgimit në vend – nuk u kontrolluan nga policia.

Partitë opozitare kanë fajësuar kryemistrin Mitsotakis për skandalin dhe kanë kërkuar që qeveria e tij të mbajë zgjedhje të parakohshme, diçka që ai e kundërshton.

Komisioni Evropian dhe Parlamenti Evropian po monitorojnë nga afër zhvillimet në lidhje me skandalin.

Related posts

Itali, tre të vdekur dhe mijëra të zhvendosur pas shirave të rrëmbyeshëm në veri të vendit

admin

EUAA: Një milion aplikime për azil në vitin 2022

rezart morina

Kolonët hebrenj sulmojnë pronat e palestinezëve në Bregun Perëndimor

rezart morina