RTV AHIRETI
Kuzhinë

Tavë me pistil

tave-me-pistil

Vizitoni Gatime Shqiptare per receta gatimi nga Kuzhina Shqiptare

Përbërësit:

500 gr mish viçi

4-5 kokrra qepë

50 gr pistil

3-4 lgj vaj ulliri

2 lugë oriz

1 lç spec i kuq

Kripë, piper i zi kokërr

Përgatitja:

Mishin e presim në copa dhe e vendosim në zjarr që të marrë valë për 15 minuta. Ndërkohë grijmë qepët imët dhe i kaurdisim derisa të zbuten mirë me kapak mbuluar.

Pas 15 minutave largojmë mishin nga tenxherja dhe tek lëngu i mishit vendosim copat e pistilit për t’u zbutur. Shtojmë tek qepët e kaurdisura copëzat e mishit dhe vazhdojmë kaurdisjen për 1 minutë së bashku dhe më pas shtojmë një gotë nga lëngu i mishit, pak oriz, piper të kuq e të zi bashkë me pistilin e zbutur në lëngun e mishit. E lemë për rreth 10 minuta të ziejë dhe më pas e zhvendosim gatimin në një tavë (mundësisht dheu). E vendosim në furrë në temperaturën 200 -250 gradë Celsius për 20-30 minuta.

Ky postim eshte marre nga Gatime Shqiptare.

Related posts

Këto janë frutat dhe perimet që duhet të blini gjatë nëntorit

admin

Pasi ta shikoni këtë video se si prodhohen, vështirë se do t’i konsumoni më salçiçet

admin

Gjellë me barbunja

admin