RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Restaurohet dorëshkrimi i Kuranit 500-vjeçar në Tajvan

restaurohet-doreshkrimi-i-kuranit-500-vjecar-ne-tajvan

Restaurimi i dorëshkrimit 500-vjeçar të Kuranit të Shenjtë është duke vazhduar në Tajvan dhe planifikohet të përfundojë deri në fund të prillit, transmeton Anadolu.

Sipas lajmit të “Focus Taiwan”, Biblioteka Kombëtare e Tajvanit njoftoi se synojnë të përfundojnë restaurimin e dorëshkrimit 500-vjeçar të Kuranit të Shenjtë deri në fund të prillit, i cili u dëmtua rëndë për shkak të vjetërsisë së tij dhe të motit.

Kurani i cili restaurohet iu dhurua Mjeshtrit të Dharma Cheng Yen, Themeluesit të Fondacionit Budist Tzu Chi me bazë në Tajvan, nga Përfaqësuesi i Fondacionit Taiwan Tzu Chi në Turqi, Faisal Hu, i cili jetoi në Türkiye dhe u bë musliman dy vjet më parë.

Hsu Mei-wen, një ekspert në tekstet e lashta dhe restaurimin kaligrafik në seksionin “Book Hospital” të Bibliotekës Kombëtare tha se Cheng Yen pa insekte që ngjasonin me milingonat në disa faqe ndërsa rishikonte Kuranin e shenjtë dhe më pas kontaktoi Bibliotekën Kombëtare zyrtarët.

Duke deklaruar se këto janë në të vërtetë “insekte cigaresh” që gjenden shpesh në librat e vjetër, Hsu tha se hapi i parë që ai ndërmori ishte përdorimi i një gazi inert si azoti për t’i larguar insektet.

Hsu theksoi se restaurimi i faqeve të brendshme të dorëshkrimit është një proces i gjatë dhe i mundimshëm dhe tha se duhet gjysmë dite për të riparuar vetëm një faqe.

– Kurani 500-vjeçar do të ekspozohet në korrik

Duke theksuar se kërkon shumë kohë dhe përpjekje për të gjetur materialet e duhura, Hsu tha se duhen 8 muaj për të gjetur fibra liri që përputhen me materialin e faqeve të Kuranit, pasi nuk ka analoge në treg.

Hsu tha se përfundimisht gjeti disa materiale në magazinën e Bibliotekës Kombëtare që ishin të përdorshme, më pas i lyen me pigment mineral për të krijuar pamje të ngjashme me atë në Kuranin e Shenjtë.

Duke thënë se ai pastroi pluhurin, farat dhe qimet e njeriut nga lëkura gjatë procesit të restaurimit dhe më pas i mbajti ato, Hsu tha se përveç Kuranit të shenjtë që do të ekspozohet në korrik, do të ekspozohen edhe mbetjet nga restaurimi.

Ai shtoi se procesi i restaurimit të Kuranit ka marrë fund dhe se kanë mbetur vetëm rinovimi i kopertinës dhe lëkurës.

Restauruesi i librave Hsu theksoi se megjithëse nuk është as budist dhe as musliman, ai kurrë nuk ka ngrënë mish derri gjatë restaurimit të Kuranit të Shenjtë.

Hsu deklaroi se tekstet në Kuran ishin shkruar me dorë nga 4 persona duke përdorur bojëra të ndryshme dhe puna përfundoi në shekullin e 15-të ose të 16-të.

 

Related posts

Italia me ndihmë prej mbi 2 miliardë eurosh për zonat e prekura nga vërshimet

rezart morina

Erdoğan: Deri më sot kemi rinovuar 3,3 milionë banesa në kuadër të transformimit urban

admin

Kurti në Dubrovnik: Të zbatohet marrëveshja për normalizim

admin