RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Reuters: Në më pak se një vit arrihet marrëveshja finale Kosovë-Serbi

reuters:-ne-me-pak-se-nje-vit-arrihet-marreveshja-finale-kosove-serbi

Bashkimi Evropian ka hartuar një draft të ri të planit franko-gjerman për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë me një afat kohor të qartësuar të veprimeve, sipas një diplomati të lartë të BE-së.

Projektpropozimi iu dërgua të dy palëve të hënën, tha diplomati, duke folur në kushte anonimiteti për agjencinë ndërkombëtarëve të lajmeve Reuters.

Ata shtuan se prisnin që dy palët të arrinin një marrëveshje përfundimtare në më pak se një vit.

“Ka shumë gjëra që e bëjnë atë një hap të madh përpara në lidhje me situatën aktuale… Nuk është njohje e plotë…por është një normalizim i plotë i marrëdhënieve”, tha më tej diplomati në kushte anonimiteti.

Prishtina dhe Beogradi u angazhuan në vitin 2013 për një dialog të sponsorizuar nga BE për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura, por pak përparim është bërë.

Marrëveshja me Kosovën mbetet një nga parakushtet kryesore për anëtarësimin e Serbisë në BE.

“Pasi dëgjuam të dyja palët, ne riformuluam një propozim”, shtoi diplomati. Propozimi përmban një aneks “me një kalendar të qartë veprimesh – kur dhe si duhet të ndodhin gjërat”, sqaroi ai.

Diplomati i kërkoi Prishtinës dhe Beogradit “të vazhdojnë angazhimin e tyre konstruktiv dhe të përqendrohen në arritjen e përparimit të pakthyeshëm në normalizim”.

Related posts

Erdogan: Turqia mund të shqyrtojë anëtarësimin e Finlandës në NATO para Suedisë

rezart morina

Fillojnë reduktimet e rrymës në Kosovë

admin

“Për tri javë, 13 mjekë lëshuan punën në QKUK”

admin