RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

RMV, apel nga MPB-ja: Qytetarët të jenë të kujdesshëm me kë ndajnë të dhënat personale në internet

rmv,-apel-nga-mpb-ja:-qytetaret-te-jene-te-kujdesshem-me-ke-ndajne-te-dhenat-personale-ne-internet

Shkup: MPB u bënë thirrje qytetarëve që të kenë kujdes dhe të veprojnë me përgjegjësi me të dhënat e tyre personale, të mos i ndajnë me persona të panjohur. Ky paralajmërim vjen pas një numri në rritje të lojërave të rreme në internet që reklamojnë çmime, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Në periudhën e kaluar, sektori i krimeve kompjuterike pranë Byrosë së Sigurisë Publike të Ministrisë së Punëve të Brendshme konstatoi një dukuri të shtuar të raportimeve për lojëra shpërblyese false në internet, nëpërmjet përdorimit të rrjeteve sociale, veçanërisht përmes rrjetit social Facebook, përmes hapjes së profileve false me emrin e një kompanie të njohur nga vendi me një histori të gjatë ekzistence, me qëllim marrjen e të dhënave personale të paautorizuara nga qytetarët.

Me rastin e hapjes së profileve false përdoret logoja dhe marka e kompanisë, me njoftim se për shkak të një rasti të caktuar (ditëlindja e supozuar e kompanisë etj.) organizohet një lojë shpërblyese me dhurata të ndryshme për fituesit me fat, si kupona me vlerë, celularë dhe çmime të tjera të supozuara.

Njëkohësisht, qytetarët për të marrë pjesë në këto lojëra shpërblyese të cilat janë false, luten të bëjnë “like” në faqen dhe postimin konkret, të shkruajnë “Unë marr pjesë” në koment, si dhe ta shpërndajnë atë, për të përhapur sa më shumë lojën shpërblyese false. Më pas, krijuesit e këtyre lojërave shpërblyese false, u dërgojnë mesazh qytetarëve se janë fitues të një çmimi dhe për ta kërkuar atë duhet të japin të dhënat e tyre personale, të dërgojnë një foto të letërnjoftimit (të dyja palët), si dhe një foto të mbajtësit të letërnjoftimit.

Nga atje u bëjnë thirrje qytetarëve që të dhënat e tyre personale t’i trajtojnë me kujdes dhe përgjegjësi të veçantë, të mos i ndajnë dhe shkëmbejnë me persona të panjohur, si dhe me persona, identiteti i vërtetë i të cilëve nuk mund të përcaktohet. /shenja

Related posts

Në sulmet izraelite ndaj Rripit të Gazës humbën jetën 3 shtetas rusë

rezart morina

Komandanti i FSK-së takon njeriun e dytë të Ushtrisë amerikane për Evropë dhe Afrikë

rezart morina

Analiza e The Guardian: Ursula von der Leyen drejt mandatit të dytë si Presidente e KE! Ja kush pritet të marrë kryesimin e Këshillit të BE-së dhe të pasojë kryediplomatin Borrell

admin