RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Roja bregdetare shpëton 96 persona afër Kalabrisë

roja-bregdetare-shpeton-96-persona-afer-kalabrise

Roja bregdetare italiane ka shpëtuar 96 emigrantë në bordin e një varke me vela në brigjet e rajonit jugor italian të Kalabrisë.

Fillimisht, për shkak të kushteve të detit dhe numrit të madh të udhëtarëve në bord, nuk u bë e mundur transferimi i sigurt i emigrantëve në varkën e patrullës, pavarësisht pranisë së një anijeje tregtare që mbështeste operacionin e shpëtimit.

Në vend të kësaj, shpëtuesit hipën në varkën me vela në mënyrë që ta drejtonin më lehtë anijen dhe të përpiqeshin të mbanin një pozicion më të mbrojtur për të lejuar që varka e patrullës të vinte pranë.

Operacionet e shpëtimit u kryen në mënyrë të sigurt, falë ndërhyrjes së një varke patrullimi portugeze që operonte për agjencinë Frontex. Të gjithë emigrantët u transferuan më pas në varkën e patrullës së rojës bregdetare, e cila mbërriti disa orë më vonë në portin e Roccellas. /koha

Related posts

Ukraina thotë se Rusia humbi mbi 1.000 ushtarë për 24 orë në luftën për Bahmutin

rezart morina

Çka përmban ‘draft-vizioni’ për Asociacionin që e paraqiti Kurti në Bruksel

admin

Taravari: Kurti i mirëseardhur në të gjitha komunat dhe trojet shqiptare

rezart morina