RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Roja Bregdetare Turke shpëton emigrantë të shtyrë mbrapa nga Greqia

roja-bregdetare-turke-shpeton-emigrante-te-shtyre-mbrapa-nga-greqia

Një dron i marinës turke më 29 korrik regjistroi pamjet e forcave greke duke shtyrë dy varka që transportonin emigrantë të parregullt në brigjet rrethit Çeşme në provincën e Izmirit

Roja Bregdetare e Turqisë shpëtoi jetën e migrantëve të parregullt në Detin Egje pasi ata u shtynë ilegalisht në anën turke nga forcat greke, tha sot Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e vendit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Një dron i marinës turke më 29 korrik regjistroi pamjet e forcave greke duke shtyrë dy varka që transportonin emigrantë të parregullt në brigjet rrethit Çeşme në provincën e Izmirit, tha ministria në një postim në Twitter.

Situata u raportua menjëherë në Komandën e Rojës Bregdetare Turke dhe migrantët u shpëtuan, shtoi Ministria.

Ankaraja dhe grupet ndërkombëtare të të drejtave të njeriut kanë dënuar në mënyrë të përsëritur praktikën e paligjshme të Greqisë të largimit të azilkërkuesve, duke thënë se ajo shkel vlerat humanitare dhe ligjin ndërkombëtar duke rrezikuar jetën e njerëzve të cenueshëm, duke përfshirë gratë dhe fëmijët.

Turqia ka qenë një pikë kyçe tranziti për migrantët e parregullt që duan të kalojnë në Evropë për të filluar jetë të re, veçanërisht ata që ikin nga lufta dhe persekutimi në vendet e tyre.

Turqia tashmë strehon 4 milionë refugjatë, më shumë se çdo vend tjetër në botë. /aa

Related posts

Redaksia e re revistës “Dituria islame” mbajti mbledhjen e parë

admin

Alarm në Budapest, sorrat sulmojnë njerëzit dhe qentë

admin

Italia aprovon draftin e ri ligjor mbi emigracionin: 30 vite burg për skafistët e kuota hyrëse

rezart morina