RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rreth 1200 emigrantë zbarkuan në Itali brenda një dite

rreth-1200-emigrante-zbarkuan-ne-itali-brenda-nje-dite

Rreth 1200 emigrantë pa dokumente kanë mbërritur me varkë në Itali gjatë 24-orëve të fundit, kanë njoftuar autoritetet, shkruan BBC-ja të dielën.

Emigrantët, të cilët kanë arritur nga disa vende afrikane dhe të Lindjes së Mesme, zbarkuan në disa porte në Sicili.

Zyrtarët thonë se 674 njerëz u shpëtuan dhe pesë trupa të pajetë u gjetën nga një varkë peshkimi e mbipopulluar në brigjet e Kalabrisë.

522 persona të tjerë të shpëtuar nga rreth 15 varka janë dërguar në Lampedusa të shtunën. /koha

Related posts

Liderët evropianë vizitojnë Kievin në 2-vjetorin e luftës Rusi-Ukrainë

rezart morina

Osmani kujtoi masakrën e Lybeniqit: Obligim mos t’i ndalim përpjekjet për drejtësi

RTI

Raporti i qeverisë gjen “racizëm sistematik” në Zvicër

rezart morina