RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rreth 1200 emigrantë zbarkuan në Itali brenda një dite

rreth-1200-emigrante-zbarkuan-ne-itali-brenda-nje-dite

Rreth 1200 emigrantë pa dokumente kanë mbërritur me varkë në Itali gjatë 24-orëve të fundit, kanë njoftuar autoritetet, shkruan BBC-ja të dielën.

Emigrantët, të cilët kanë arritur nga disa vende afrikane dhe të Lindjes së Mesme, zbarkuan në disa porte në Sicili.

Zyrtarët thonë se 674 njerëz u shpëtuan dhe pesë trupa të pajetë u gjetën nga një varkë peshkimi e mbipopulluar në brigjet e Kalabrisë.

522 persona të tjerë të shpëtuar nga rreth 15 varka janë dërguar në Lampedusa të shtunën. /koha

Related posts

Lobimi i Daçiqit kundër Kosovës në Taxhikistan, reagojnë nga Presidenca

rezart morina

Farmacitë gjermane paralajmërojnë mungesë të barnave kundër kancerit

admin

Franca mohon se po planifikon të ndërhyjë ushtarakisht në Niger

admin