RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rreth 1500 emigrantë mbërrijnë në Ciudad Juarez me tren mallrash për të kaluar në SHBA.

rreth-1500-emigrante-mberrijne-ne-ciudad-juarez-me-tren-mallrash-per-te-kaluar-ne-shba.

Përafërsisht 1500 migrantë mbërritën sot në Ciudad Juarez me një tren mallrash, duke synuar të kërkojnë azil humanitar duke u dorëzuar në Patrullën Kufitare në Shtetet e Bashkuara.

Fatkeqësisht, këta emigrantë mbetën të bllokuar nën diellin përvëlues pa akses në ujë apo ushqim për më shumë se 6 orë.

Këto kushte ekstreme nënvizojnë vështirësitë sfiduese me të cilat përballen ata ndërsa kërkojnë të arrijnë kufirin për të kërkuar azil humanitar.

Zyrtarët e Doganës dhe Mbrojtjes Kufitare të SHBA thanë se Titulli 8 vazhdon të jetë në fuqi. Politika e imigracionit lejon që njerëzit të deportohen në vendin e tyre të origjinës nëse ata nuk konsiderohen të pranueshëm sipas ligjit të azilit në SHBA.

Related posts

Finlanda nuk do të lejojë djegien e Kuranit

admin

Azerbajxhani: Grupet e armatosura armene në Karabak dorëzuan armët, operacioni antiterrorist u ndal

rezart morina

Përjashtohet nga puna mësuesja Remzije Lezi, shkak shamia

admin