RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Rriten çmimet e konsumit në Kosovë për 2,8%

rriten-cmimet-e-konsumit-ne-kosove-per-2,8%

Çmimet e konsumit në Kosovë janë ngritur për 2,8%. Kështu thuhet në raportin e fundit të Agjencisë së Statistikave të Kosovës që publikuan Indeksin e Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit.

Indeksi i tërësishëm i harmonizuar i çmimeve të konsumit është më i lartë në një mesatare prej 2,8% në muajin qershor 2023, krahasuar me muajin qershor 2022. Ndërsa, inflacioni mujor ishte 0,0% në muajin qershor 2023.

Sipas ASK-së, çmimi i perimeve është ngritur për 22,5%,, mallrat shtëpiake jo të qëndrueshme për 17,8%; energjia elektrike 15,0%; pemët 11,5%; qumështi, djathi dhe vezët 10,8%; shërbimet për transport 10,0%; buka dhe drithërat 9,2%; mishi 7,7%; mobiliet dhe orenditë 5,7%; shërbimet hoteliere 5,0%; dhe kafja, çaji dhe kakao (4,0%)

Related posts

Izraeli mbyll xhaminë e profetit Ibrahim për muslimanët në Al-Khalil

admin

Dita Botërore e Refugjatëve: Çdo minutë 20 veta ikin për të shpëtuar jetën

rezart morina

Hungaria shtyn sërish votimin për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

admin