RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rritet në 22.835 numri i palestinezëve të vrarë nga sulmet izraelite në Gaza

rritet-ne-22.835-numri-i-palestinezeve-te-vrare-nga-sulmet-izraelite-ne-gaza

Të paktën 22.835 palestinezë janë vrarë dhe 58.416 të tjerë janë plagosur në sulmet izraelite në Rripin e Gazës që nga 7 tetori, tha sot Ministria e Shëndetësisë në enklavën e rrethuar, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë, Ministria tha se 113 persona janë vrarë dhe 250 të tjerë janë plagosur në sulmet izraelite në 24 orët e fundit.

Izraeli ka vazhduar sulmet intensive ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës që nga sulmi i befasishëm ndërkufitar i Hamasit më 7 tetor.

Autoritetet izraelite pretendojnë se në sulmin e Hamasit janë vrarë rreth 1.200 izraelitë.

Sulmet izraelite e kanë lënë Gazën në gërmadha, me 60 për qind të infrastrukturës të dëmtuar ose shkatërruar dhe gati 2 milionë banorë të zhvendosur, të cilët përballen me mungesë akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Ekspertë të shumtë ndërkombëtarë ligjorë kanë thënë se veprimet e Izraelit në Gaza përbëjnë krime lufte ose gjenocid.

Related posts

Polici që vrau adoleshentin merr më shumë donacione sesa familja e viktimës

admin

I vihet zjarri një dyqani të rrobave në Zveçan, pronarja dyshon se i është bërë qëllimshëm

RTI

Rezultat shumë i ngushtë për të shpallur fituesin e zgjedhjeve në Suedi

admin