RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Gjermania porosit raketat izraelite Arrow 3 për sistemin e saj të mbrojtjes ajrore Sky Shield

gjermania-porosit-raketat-izraelite-arrow-3-per-sistemin-e-saj-te-mbrojtjes-ajrore-sky-shield

Gjermania ka porositur raketat izraelite Arrow 3 si pjesë e sistemit të saj të mbrojtjes ajrore Sky Shield, që synon të rrisë kapacitetin mbrojtës të NATO-s mbi Evropë.

Konflikti në Ukrainë ka nxjerrë në pah nevojën për strategji më të forta të mbrojtjes në Evropë, veçanërisht kundër sulmeve të mundshme raketore ruse.

Sistemi evropian i mbrojtjes ajrore, i iniciuar nga Gjermania dhe i bashkuar nga disa vende evropiane, synon të adresojë boshllëqet në mburojën mbrojtëse të NATO-s.

Kancelari gjerman Olaf Scholz thekson përfitimet e një sistemi të koordinuar të mbrojtjes ajrore evropiane, duke përmendur kosto-efektivitetin dhe efikasitetin.

Iniciativa Evropiane e Mburojës së Qiellit (ESSI) synon të sigurojë mbrojtje kundër kërcënimeve ajrore me rreze të shkurtër, të mesme dhe të gjatë, me parametra të përcaktuar për çdo rreze. Megjithatë, disa vende, duke përfshirë Francën, Italinë dhe Poloninë, nuk i janë bashkuar ende nismës, duke përmendur shqetësimet për blerjen e teknologjisë nga SHBA dhe Izraeli. /mesazhi

Related posts

Shaip Kamberi e takon Vuçiqin: Nuk duam pozitë në Qeveri, duam të drejta më shumë për shqiptarët

rezart morina

Palestinë: Këtu janë zhvillimet kryesore gjatë natës

admin6

MPJD dënon arrestimin e shqiptarëve në Serbi, thotë se ka njoftuar ShBA-në, BE-në dhe Britaninë e Madhe

admin