RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia dhe Ukraina shkëmbejnë gati 200 të burgosur

rusia-dhe-ukraina-shkembejne-gati-200-te-burgosur

Rusia dhe Ukraina shkëmbyen gjithsej afro 200 të burgosur të dielën, njoftuan të dyja palët.

Në një postim në Twitter, Andriy Yermak, kreu i Zyrës së Presidentit të Ukrainës, tha: “Ne po kthejmë 95 nga njerëzit tanë. Lista përfshin ushtarë të Forcave të Armatosura dhe Gardës Kombëtare, si dhe roje kufitare”.

Yermak tha se këta ushtarë shërbyen në Mariupol, Çernobil, ishullin e gjarpërinjve, pranë fabrikës Bakhmut dhe Azovstal.

Ndërkohë, Ministria ruse e Mbrojtjes tha se 94 ushtarë rusë u liruan pas negociatave me Ukrainën.

Në një deklaratë, ministria tha se ushtarët do të transferohen në Moskë me avion ushtarak dhe se të gjithë ushtarët e liruar do të dërgohen në objektet shëndetësore për trajtim dhe rehabilitim.

Më shumë se 2,000 të burgosur janë shkëmbyer midis Rusisë dhe Ukrainës që nga fillimi i luftës në shkurt 2022, sipas shifrave të përpiluara nga Anadolu. /hashtag

Related posts

Bastisje të reja në rastin “Kobra”, Policia jep detaje

admin

Escobar përsëritë kërkesën për Kosovën dhe Serbinë: Filloni të zbatoni marrëveshjen e Ohrit

rezart morina

Mehaj ndanë fotografi nga aktivitetet e përbashkëta me Shqipërinë: Së bashku jemi më të fortë

admin