RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia do të mund të ngrijë fondet e të huajve ndaj të cilëve zbaton sanksione

rusia-do-te-mund-te-ngrije-fondet-e-te-huajve-ndaj-te-cileve-zbaton-sanksione

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, miratoi dekretin i cili lejon ngrirjen e fondeve që u përkasin individëve dhe institucioneve të huaja ndaj të cilëve zbatohen sanksione, transmeton Anadolu.

Sipas dekretit të nënshkruar nga Putin, do të mund të ngrihen fondet e individëve dhe institucioneve ndaj të cilëve Rusia zbaton sanksione.

Vendimi i cili gjithashtu lejon ndalimin e transfereve monetare ndërkufitare të të huajve të sanksionuar, do të hyjë në fuqi brenda 180 ditëve.

Me vendimin ndalohen edhe transferet e parave të bankave drejt institucioneve apo individëve jashtë vendit, të cilët janë të sanksionuar.

Related posts

Presidenti Biden viziton zonën e dëmtuar nga zjarri në Hawaii dhe premton ndihmë

rezart morina

Shefi i OBSH-së: Shëndeti krijohet në shtëpi, jo në spital

RTI

SBASHK paralajmëron protesta e greva në arsim, njohësit thonë se nuk ka arsye

RTI