RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia e paralajmëron Armeninë për pasoja të rënda, po iu nënshtrua juridiksionit të Gjykatës së Hagës

rusia-e-paralajmeron-armenine-per-pasoja-te-renda,-po-iu-nenshtrua-juridiksionit-te-gjykates-se-hages

Rusia e ka paralajmëruar Armeninë për “pasoja të rënda” nëse i nënshtrohet juridiksionit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), e cila ka lëshuar një urdhër arresti për presidentin Vladimir Putin, ka raportuar agjencia e lajmeve RIA.

GJNP lëshoi urdhrin këtë muaj, duke e akuzuar Putinin për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina, një veprim i dënuar nga Kremlini si një vendim i pakuptimtë dhe jashtëzakonisht partizan.

Armenia, një aleat tradicional rus, lidhjet e së cilës me Moskën janë prishur keq qëkur Putini dha urdhrin për të pushtuar Ukrainën në atë që ai e quajti një “operacion ushtarak special”, po shkon drejt bërjes pjesë e Statutit të Romës, një lëvizje që do ta sillte atë nën juridiksionin e GJNP-së.

RIA, një agjenci shtetërore ruse e lajmeve, citoi një burim në Ministrinë e Jashtme ruse të thoshte se Moska i konsideronte planet e ICC të Armenisë si “të papranueshme”.

Ai tha se Rusia e kishte paralajmëruar Jerevanin për “pasoja jashtëzakonisht negative” për marrëdhëniet dypalëshe nëse shkon përpara me planin.

Related posts

Krerët e shtetit përkujtojnë ushtarët e KFOR-it të rënë në Kosovë në Ditën e Çlirimit

admin

Turqia është shndërruar në “qendër të diplomacisë” me veprimet në politikën e jashtme në periudhën e fundit

admin

Kaq para duhet të keni me vete për të udhëtuar në zonën Schengen

wpuser