RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia po ofron shumë para për vullnetarët e luftës në Ukrainë

rusia-po-ofron-shume-para-per-vullnetaret-e-luftes-ne-ukraine

Në të gjithë Rusinë, batalione vullnetare po formohen për t’u vendosur në luftën në Ukrainë, duke iu bashkuar të ashtuquajturit “operacion special ushtarak” i shpallur nga presidenti, Vladimir Putin në shkurt.

Nga Murmansk në Rrethin Arktik në Perm në Urale dhe Primorsky Krai në Lindjen e Largët Ruse, është shpallur thirrja për patriotizmëm, shkruan CNN të dielën.

Përvoja përkatëse ushtarake nuk kërkohet gjithmonë.

Në përgjithësi, analistët vlerësojnë se më shumë se 30.000 vullnetarë mund të mobilizohen për të plotësuar gradat ruse të varfëruara nga pesë muaj luftime – midis një e katërta dhe një e treta e forcës së vendosur për të fituar rajonin lindor të Donbasit, ku ka të ngjarë të dërgohet shumica e vullnetarëve.

Putini i ka rezistuar prej kohësh idesë së një mobilizimi të përgjithshëm në Rusi. Këto batalione janë një mënyrë për të shtuar fuqinë njerëzore ushtarake të Rusisë. Ata gjithashtu duket se janë të fokusuar në tërheqjen e rekrutëve nga rajone më të varfra dhe më të izoluara, duke përdorur joshjen me para.

Njësitë vullnetare çeçene kanë luajtur një rol të madh në fushatën e Donbasit, veçanërisht në Mariupol. Por ata janë relativisht të pajisur mirë dhe kanë përvojë të gjerë ushtarake.

“Disa batalione do të marrin pjesë ekskluzivisht në mbështetje luftarake dhe operacione mbështetëse luftarake (të tilla si batalione logjistike ose sinjalizuese), ndërsa të tjerat do të përforcojnë në njësitë ushtarake para-ekzistuese ose formojnë batalione luftarake. Trajnimi afatshkurtër nuk ka gjasa t’i kthejë vullnetarët pa përvojë paraprake në ushtarë efektivë në çdo njësi”, ka thënë Kateryna Stepanenko, studiuese ruse në Institutin për Studimin e Luftës në Uashington. /koha

Related posts

Tash e tutje, hapësirat publike në Prishtinë do të jenë nën vëzhgimin e kamerave

admin

Ligjvënësit e BE-së miratojnë 500 milionë euro për industrinë e mbrojtjes

admin

Sekretari britanik: Jam i frustruar dhe zhgënjyer me sjelljen e Serbisë, Banjska ishte rrezik i madh

rezart morina