RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Rusia raporton për sulme në rafineritë e naftës dhe një qytet pranë kufirit me Ukrainën

rusia-raporton-per-sulme-ne-rafinerite-e-naftes-dhe-nje-qytet-prane-kufirit-me-ukrainen

Rusia tha se artileria ukrainase goditi një qytet rus për herë të tretë këtë javë dhe dronët goditën dy rafineri të naftës në një rritje të sulmeve në territorin rus, derisa Ukraina me ndihmën e Perëndimit është duke u munduar që t’i japë fund invazionit të Moskës.

Brenda Ukrainës, zyrtarët e instaluar nga rusët thanë se pesë persona ishin vrarë nga bombardimet e ushtrisë ukrainase ndaj një fshati të pushtuar nga Rusia në lindje, ku Rusia ka luftuar për muaj të tërë me beteja të përgjakshme në përpjekje për të kapur sa më shumë territor.

Nuk pati asnjë koment të menjëhershëm nga Ukraina për raportimet ruse, në një javë kur të dy vendet akuzuan njëra-tjetrën për përhapjen e terrorit në kryeqytetet e tyre me sulme ajrore.

Mijëra civilë janë vrarë në Ukrainë dhe shumë qytete janë shkatërruar që kur forcat e Moskës filluan pushtimin 15 muaj më parë, por e marta shënoi vetëm herën e dytë që Moska ishte nën sulm të drejtpërdrejtë nga një mori e dronëve.

Në qytetin rus Shebekino, në kufirin me Ukrainën, dy nga katër personat e plagosur u shtruan në spital dhe predhat dëmtuan një ndërtesë apartamentesh, katër shtëpi dhe një shkollë, si dhe linja elektrike, tha guvernatori i Belgorodit, Vyacheslav Gladkov.

Më vonë, Gladkov i tha televizionit rus se kishte pasur më shumë granatime ukrainase të Shebekinos dhe një zjarr kishte shpërthyer në një zonë industriale.

Të dyja palët thonë se ata po synojnë ngritjen e forcave dhe pajisjeve ushtarake të njëra-tjetrës përpara një kundërofensive ukrainase, e cila thotë se do të vijë brenda ditëve ose javëve, në përpjekje për të dëbuar forcat ruse nga rajonet lindore dhe jugore, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Related posts

Altun: E gjithë bota është nën kërcënime hibride që rrjedhin nga Izraeli

admin

Konjufca lirohet nga akuza për hedhje të gazit lotsjellës në Kuvend

admin

Erdogan: Është koha të shohim zbatimin e angazhimeve nga Finlanda dhe Suedia

admin