RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Të përparojë integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE, thotë presidenti i KE

te-perparoje-integrimi-i-ballkanit-perendimor-ne-be,-thote-presidenti-i-ke

Presidenti i Këshillit të Evropës, Charles Michel, tha të hënën se Ballkani Perëndimor është i rëndësishëm për BE-në dhe anasjelltas.

Sipas tij procesi i zgjerimit duhet të rifillojë avancimin e integrimit të partnerëve nga Ballkani Perëndimor.

Në një letër që ftonte liderët evropianë në një takim më 23 dhe 24 qershor, ai tha se do të takohej me partnerët në rajon përpara një takimi zyrtar të Këshillit Evropian, njofton kabineti i Michel.

“Ne do të takohemi me liderët e Ballkanit Perëndimor të enjten, më 23 qershor në orën 9.30, dhe më pas do të vazhdojmë me takimin tonë të Këshillit të Evropës, i cili do të fillojë në orën 15:00 me një shkëmbim tradicional të mendimeve me presidentin e Parlamentit Evropian (Robert Mecol)”, tha Michel.

Related posts

Ballkani nis sot rrugëtimin në Ligën e Kampionëve

rezart morina

Ushtria izraelite arreston dhjetëra palestinezë në Bregun Perëndimor, përfshirë gra dhe gazetarë

admin

Shefi i OKB-së: Njerëzit e Gazës po jetojnë në një makth të zgjuar

rezart morina