RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Sëmundjet ngjitëse po përhapen në Gaza, paralajmërojnë mjekët

semundjet-ngjitese-po-perhapen-ne-gaza,-paralajmerojne-mjeket

Sëmundjet po përhapen në mesin e të evakuuarve nga Gaza të vendosur në shkolla dhe strehimore të tjera dhe që mbijetojnë me sasi të vogla ushqimi dhe uji, thonë agjencitë ndërkombëtare të ndihmës.

“Tani ka sëmundje ngjitëse që janë të shfrenuara,” tha Dr Alice Rothchild nga Seattle për Al Jazeera.

“Ne po shohim një rritje të lisë së dhenve, zgjebes, sëmundjeve të frymëmarrjes, diarres. Duhet të mos harroni se nuk ka ujë të pastër, kështu që të gjitha sëmundjet që shoqërohen me një sistem sanitar që nuk funksionon do të arrijnë kulmin. Po flasim për një shpërthim kolere.

“Dhe atëherë keni gra që janë shtatzënë dhe nuk marrin kujdes prenatal. Kjo po ndodh pikërisht tani.”

Related posts

SHBA, do të krijohet fond për shpenzimet e padive të ngritura kundër Trumpit

admin

Vazhdon sot procesi gjyqësor ndaj Thaçit dhe të tjerëve

rezart morina

KE-ja do t’i përgjigjet Qeverisë për heqjen e vizave për serbët e Kosovës me pasaporta serbe

admin6