RTV AHIRETI
KosovëLajmeLajmet

Serbët nisin festimin e Vidovdanit në Graçanicë

serbet-nisin-festimin-e-vidovdanit-ne-gracanice

Qytetarët serbë kanë filluar të mblidhen te manastiri i Graçanicës për të festuar Vidovdanin.

Ekipi i Tëvë1, ka bërë të ditur se të pranishëm në vendin e ngjarjes janë edhe pjesëtarët e KFOR-it, EULEX-it dhe Policisë së Kosovës.

Gjithashtu, në vazhdimësi KFOR-i është duke monitoruar situatën me helikopter.

Ndër vite, Vidovdani është organizuar më 28 qershor në Gazimestan.

Për shkak të situatës së sigurisë, peshkopi serb Teodosije Shibaliq ka marrë vendim që ceremonia e manifestimit të “Vidovdanit” të mos mbahet te monumenti që është afër Prishtinës, por në Manastirin e Graçanicës.

Gjithashtu Policia e Kosovës ka njoftuar se do të bllokohen disa rrugë.

“Festa e Vidovdanit mbahet në Graçanicë duke filluar nga ora (07:00), andaj do të ndërpritet përkohësisht qarkullimi i automjeteve në hyrje-daljet e komunës së Graçanicës, konkretisht në hyrje të fshatit Mramor dhe nga ana tjetër në hyrje të lagjes Veterrniku, ku automjetet do të riorientohen në rrugë alternative deri në përfundim të festës së Vidovdanit”, thuhet në njoftim.

PK-ja po ashtu ka bërë të ditur se do të ndërmirren masat e nevojshme planifikuese, koordinuese, preventive dhe operative në mënyrë që aktivitetet të zhvillohen në suaza normale, të rendit dhe qetësisë publike.

“Vidovdani” është një festë fetare, që e shënon Kisha Ortodokse Serbe, si përkujtim të vuajtjeve të serbëve në Betejën e Kosovës kundër ushtrisë së Perandorisë Osmane, në vitin 1389.

Related posts

Stano: BE-ja, bashkë me Kosovën dhe Serbinë, ndërmarrin hapat drejt zbatimit të Marrëveshjes së Ohrit

admin

2 mijë e 752 targa të paligjshme zëvendësohen me RKS

admin6

Kërcënohet në rrjetet sociale një polic në veri

rezart morina