RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Serbi: Shpërthim në një fabrikë të industrisë së mbrojtjes

serbi:-shperthim-ne-nje-fabrike-te-industrise-se-mbrojtjes

Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë njoftoi se mëngjesin e 16 shtatorit ka ndodhur një shpërthim në një fabrikë që merret me prodhimin e karburanteve për raketa.

Në kompaninë EDePro në Leshtani, në periferi të Beogradit, shpërthimi ndodhi në një makineri që po prodhonte karburantet.

“Sipas informacioneve paraprake nuk ka të lënduar apo viktima nga shpërthimi”, u tha në njoftim.

Ekipet e emergjencave kanë ndalë në vendin e ngjarjes, ndërkaq si masë mbrojtëse, autoritetet kanë mbyllur një dalje në një autostradë që gjendet afër fabrikës ku ndodhi shpërthimi.

Sipas ueb-faqes së EdePro, kjo kompani ofron zgjidhje për pajisje të ndryshme të industrisë së mbrojtjes, sikurse raketat, motorët raketorët dhe dronët.

Leshtani, ku gjendet edhe fabrika e industrisë së mbrojtjes, ndodhet 15 kilometra në lindje të Beogradit. /rel

Related posts

​Kurti tregon për përfitimet që do t’i ketë Kosova me Lojërat Mesdhetare 2030

admin

Vitin e kaluar u dogjën 14 automjete në veri – asnjë i arrestuar

rezart morina

Kurti: Zbatimi i ligjit kundër biznismenëve që e shkelin atë nuk përbën sulm ndaj medias

rezart morina