RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Serbia kërkon mbylljen e kufijve për kosovarët që vijnë nga diaspora

serbia-kerkon-mbylljen-e-kufijve-per-kosovaret-qe-vijne-nga-diaspora

Slavisha Ristiq,anëtar i Komisionit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka kërkuar që të mos u lejohet hyrja në Serbi, kosovarëve që vijnë nga diaspora për festat e fundvitit.

Kështu raportojnë mediat në Serbi duke cituar anëtarin e këtij komisioni, Ristiq të ketë thënë se, nëse kryeministri i Kosovës, vazhdimisht ka bërë thirrje për reciprocitet kur merr vendime të paarsyeshme, pse shteti i Serbisë, të mos bëjë reciprocitet në lidhje me lëvizjen e shqiptarëve në Serbi.

“Nëse kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, vazhdimisht ka bërë thirrje për reciprocitet kur merr vendime të paarsyeshme, pse shteti i Serbisë, sipas të njëjtit sistem, të mos bëjë reciprocitet në lidhje me lëvizjen e shqiptarëve në Serbi dhe hyrjen e tyre nga Serbia në territorin e Kosovës?”, ka thënë Ristiq.

“Tani, në prag të Vitit të Ri, kur një numër i madh i shqiptarëve po vijnë në Kosovë, pse Serbia nuk i ndalon? Unë nuk jam mbrojtës i kufizimit të lirisë së lëvizjes, por qasjes fashiste të Kurtit duhet t’i përgjigjet në mënyrën e duhur”, ka deklaruar Ristiq në Kuvendin e Serbisë.

Sipas tij, kjo duhet të bëhet për shkak të situatës në katër komunat veriore të Republikës së Kosovës.

Related posts

Rama: Thellësisht i pikëlluar për tërmetin që goditi Turqinë dhe Sirinë

admin

Stoltenberg në Beograd: Grumbullimi i forcave serbe pranë kufirit me Kosovën nuk ndihmon

wpuser

Pakistan, muslimanët vazhdojnë traditën e takimit për iftar në Xhaminë Faisal

rezart morina