RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA dhe Koreja e Jugut marrëveshje për të penguar sulmet bërthamore nga Koreja e Veriut

shba-dhe-koreja-e-jugut-marreveshje-per-te-penguar-sulmet-berthamore-nga-koreja-e-veriut

SHBA dhe Koreja e Jugut njoftuan një marrëveshje të re të mërkurën që synon të pengojë Korenë e Veriut nga përdorimi i raketave bërthamore dhe balistike.

Deklarata e Uashingtonit, e shpallur ndërsa presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol bëri një vizitë zyrtare shtetërore në Shtëpinë e Bardhë, tha se SHBA dhe Koreja e Jugut “janë të përkushtuara për paqen dhe stabilitetin në Indo-Paqësorin dhe masat që marrim së bashku janë në vazhdimësi. të atij qëllimi themelor”.

Ndër veprimet për të cilat të dy palët ranë dakord gjatë vizitës së Yoon janë rifillimi i nëndetëseve të armatosura bërthamore amerikane që ankorohen në Korenë e Jugut për herë të parë në më shumë se 40 vjet.

Të dy liderët njoftuan krijimin e një Grupi të ri Konsultativ Bërthamor (NCG) me qëllim “të forcojë parandalimin e zgjeruar, të diskutojë planifikimin bërthamor dhe strategjik dhe të menaxhojë kërcënimin ndaj regjimit të mospërhapjes” të paraqitur nga Koreja e Veriut.

Biden dhe Yoon ranë gjithashtu dakord të qëndronin “të palëkundur” në ndjekjen e dialogut dhe diplomacisë me Korenë e Veriut pa “parakushte” për të çuar përpara “qëllimin e përbashkët për arritjen e denuklearizimit të plotë të Gadishullit Korean”.

Related posts

Ngrihet çmimi i grurit pas shkatërrimit të digës në Ukrainë

rezart morina

Në Bruksel kërkohet zgjidhje afatshkurtër për dinarin, në takimin e liderëve pritet të diskutohet kërkesa e Kurtit për nënshkrim

admin

Palestinë: Ja një vështrim në zhvillimet e fundit

rezart morina