RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA dhe OKB ndërprenë ndihmën ushqimore, 1400 të vdekur në Etiopi

shba-dhe-okb-nderprene-ndihmen-ushqimore,-1400-te-vdekur-ne-etiopi

Të paktën 1.400 njerëz kanë vdekur nga uria në Tigray veriore të Etiopisë, që kur ndihma ushqimore u pezullua për shkak se po vidhej, tha një zyrtar. Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së (WFP) dhe agjencia kryesore e ndihmës e SHBA-së ndërprenë ndihmën ushqimore për Tigray, rreth katër muaj më parë.

Një hetim i mëvonshëm nga autoritetet zbuloi se pothuajse 500 njerëz ishin të përfshirë në vjedhje, tha zyrtari për BBC. Tigray u godit nga një konflikt brutal në vitin 2020, duke shkaktuar kushte të ngjashme me urinë.

Konflikti përfundoi nëntorin e kaluar, pasi qeveria etiopiane dhe Fronti Çlirimtar Popullor Tigray (TPLF) nënshkruan një marrëveshje paqeje të ndërmjetësuar nga Bashkimi Afrikan (AU). Trupat eritreane luftuan në konflikt në anën e ushtrisë etiopiane.

Për pjesën më të madhe të luftës, rajoni ishte nën bllokadë, gjë që ndaloi kryesisht ndihmën humanitare.

I dërguari i AU, ish-presidenti nigerian Olusegun Obasanjo, tha se rreth 600.000 njerëz vdiqën në konfliktin dy-vjeçar. /dosja

Related posts

Samiti i NATO-s në Vilnius përfundon me mbështetje të fortë për Ukrainën

rezart morina

OBSH do të vendosë rregulla për mjekësinë tradicionale

admin

Fotografi amerikan që takoi Arkanin: “Tigrat” vrisnin civilë të pafajshëm

admin