RTV AHIRETI
LajmeLajmetRajon dhe Botë

SHBA do të japë 400 milionë dollarë shtesë ndihmë ushtarake për Ukrainën

shba-do-te-jape-400-milione-dollare-shtese-ndihme-ushtarake-per-ukrainen

SHBA-ja do të dërgojë rreth 400 milionë dollarë ndihmë ushtarake shtesë në Ukrainë, përfshirë municione të sistemeve të avancuara të mbrojtjes ajrore dhe dronin “Hornet”, transmeton Anadolu.

Duke folur për “Associated Press”, zyrtarët amerikanë deklaruan se paketa e ndihmave pritet të përmbajë municionin e nevojshëm për Sistemin e Raketave të Artilerisë me Performancë të Lartë (HIMARS) dhe Sistemin Kombëtar të Avancuar të Raketave Sipërfaqe-Ajër (NASAMS), mjetin ajrore pa pilot “Hornet” dhe një sërë municionesh ushtarake.

Zyrtarët, të cilët deshën të mbeten anonimë thanë se paketa shtesë e ndihmës kap vlerën e rreth 400 milionë dollarëve. SHBA-ja ka ofruar më shumë se 41 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën që nga fillimi i luftës Rusi-Ukrainë.

Së fundmi, më 19 korrik, Departamenti Amerikan i Mbrojtjes (Pentagoni) njoftoi një paketë të re ndihme ushtarake prej 1.3 miliardë dollarësh për të mbështetur nevojat e Ukrainës në fushën e betejës.

Related posts

Houthi pas sulmeve SHBA-Britani: Të gjitha interesat amerikano-britanike tani objektiva legjitime

rezart morina

Belgjikë, regjistrohet “shifër rekord e fëmijëve refugjatë të pashoqëruar”

admin

Arrestohet presidenti i Perusë Pedro Castillo pas përpjekjes për ta shpërndarë Kongresin

admin