RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA-ja dërgon nëndetësen me energji bërthamore në Lindjen e Mesme

shba-ja-dergon-nendetesen-me-energji-berthamore-ne-lindjen-e-mesme

Marina amerikane tha sot se ka dislokuar një nëndetëse që punon me energji bërthamore, të pajisur me raketa, në rajonin e Lindjes së Mesme, transmeton Anadolu.

Në një deklaratë, zëdhënësi i marinës amerikane Timothy Hawkins tha se nëndetësja “Florida” hyri në zonë të enjten dhe filloi të kalojë Kanalin e Suezit.

“Ajo është e aftë të mbajë deri në 154 raketa kryqëzuese për sulm tokësor Tomahawk”, tha Hawkins.

Nëndetësja “është vendosur në Flotën e Pestë të SHBA-së për të ndihmuar në sigurimin e sigurisë dhe stabilitetit detar rajonal”, thuhet në deklaratë.

Bahrejni është selia e Flotës së Pestë të SHBA, operacionet e së cilës përfshijnë rajonin e Gjirit, Gjirin e Omanit, Detin Arabik, Gjirin e Adenit, Detin e Kuq dhe pjesë të Oqeanit Indian. Ai është i vendosur në zonën Juffair, në lindje të kryeqytetit të Bahrejnit, Manama.

Sigurimi i rajonit të Gjirit, përmes ujërave të të cilit kalon gati gjysma e furnizimeve të naftës në botë, është një nga detyrat e Flotës së Pestë të SHBA-së.

Related posts

BE-ja ka ngrirë mbi 200 miliardë euro asete të Bankës Qendrore të Rusisë

rezart morina

Sudani rihap hapësirën ajrore për aviacionin civil në lindje të vendit

admin

Sondazhi i institutit amerikan: Kurti politikani më i besueshëm në Kosovë, Osmani e dyta

admin