RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Zelensky shtron iftar për ushtarët myslimanë – VIDEO

zelensky-shtron-iftar-per-ushtaret-myslimane-–-video

Volodymyr Zelensky shtroi iftar për myslimanët, të cilët shërbejnë në ushtrinë e Ukrainës. Përveç ushtarëve, të pranishëm ishin edhe përfaqësues të trupit diplomatik ndërsa presidenti ukrainas deklaroi se kjo darkë do të bëhet tradicionale gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit.

“Sot ne fillojmë një traditë të tillë për Ukrainën, një iftar në nivel zyrtar, së bashku me heronjtë tanë, ushtarët e pranishëm myslimanë, së bashku me mexhlisin e popullit tatar të Krimesë dhe përfaqësuesit e të gjithë komunitetit mysliman të Ukrainës.

Për më tepër, ne me këtë konfirmojmë se vlerësojmë çdo person dhe komunitet”, pohoi ai. Zelensky theksoi se diversiteti është baza e karakterit të Ukrainës së pavarur, të cilën çdo kush e dëshiron.

Zelensky shprehu gjithashtu mirënjohjen ndaj myslimanëve të vendit dhe gjithë komunitetit ndërkombëtar mysliman, të cilët, ashtu si ukrainasit, kërkojnë paqe dhe mbrojtje nga e keqja. /abcnews

Related posts

NATO raport të frikshëm për klimën: Kosova deri në vitin 2050 mund të përballet me mungesë të furnizimit me ujë

admin

​Qeveria “mbulohet” me flamurin e Ukrainës

admin

Osmani – veteranëve: Ligji për Pagën Minimale ndodhet ende në Kuvend

rezart morina