RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA-ja dërgon përforcime në bazat e saj në Siri

shba-ja-dergon-perforcime-ne-bazat-e-saj-ne-siri

Ushtria e SHBA-së dërgoi një kolonë ushtarake dhe logjistike përforcuese të përbërë nga afërsisht 100 automjete në bazat e saj në provincën Haseke, provincë e cila është e pushtuar nga organizata terroriste PKK/YPG në Siri, raporton Anadolu.

Sipas informacionit të marrë nga Anadolu nga burime lokale, dy autokolona të forcave amerikane kanë hyrë dje në Hasakah përmes portës kufitare al-Walid, midis Irakut dhe Sirisë.

Dy autokolona prej rreth 100 automjetesh arritën në bazat e forcave të SHBA-së në vendbanimet Sheddadi, Rmelan dhe Tell Beyder në Hasakah të cilat janë të pushtuara nga organizata terroriste PKK/YPG.

Në autokolona kishte automjete të blinduara, cisterna karburanti dhe shumë automjete të mbushura me municione, të cilat mbroheshin me helikopterë nga ajri.

Ushtria e SHBA-së kishte dërguar përforcime në bazat dhe pikat në vendbanimet Rmelan, Sheddadi dhe Tell Beyder në Hasakah të pushtuara nga organizata terroriste PKK/YPG edhe më 6, 8, 22, 25 janar dhe 19, 20 qershor.

Prania e SHBA-së në Siri

Me fillimin e Operacionit “Burimi i Paqes” nga Turqia në tetor 2019, SHBA-ja teksa evakuonte bazat e saj në zonën e operacionit i dha përparësi vendosjes rreth fushave të naftës.

Duke vazhduar mbështetjen e tyre për organizatën terroriste PKK/YPG, forcat amerikane janë aktualisht të pranishme në shumë baza dhe pika ushtarake në rajonet e pushtuara nga organizata në provincat Haseke, Raqqa dhe Deir ez-Zor në Siri.

Washingtoni po dërgon vazhdimisht përforcime në bazat dhe pikat ushtarake të vendosura në fushat e naftës të pushtuara nga terroristët e PKK/YPG.

Related posts

Për 10 muaj, 38 mijë kosovarë aplikuan për vizë në ambasadën e Zvicrës

admin

Greqia 18 miliardë euro fitime nga turizmi në 2022, Mitsotakis: S’e prisnim

admin

Pagat në Zvicër me rënien më të madhe që nga viti 1942

admin