RTV AHIRETI
Shëndetësi

Ushqimet që nuk duhet t’i rinxehni

ushqimet-qe-nuk-duhet-t’i-rinxehni

Ka disa ushqime që ju nuk duhet të rinxehen sepse ato do të kthehen në helm nën kushte të caktuara.

Shumica e kohës janë ushqime që mbesin dhe që ju dëshironi t’i hani më vonë.

Ju i nxehni ushqimet sepse mendoni se do të rrisni shijen, i bëni më të freskëta ose i vrisni bakteriet.

Këpurdhat

Këto janë më të mira për të ngrënë vetëm pas gatimit por atokanë proteina të veçanta që mund të bëhen helm pas rinxehjes. Kjo mund të shkaktojë probleme të tretjes dhe ju mund të përballeni me rreziqe serioze shëndetësore.

Pula

Ata kanë të njëjtën përbërje si kërpudha sepse proteinat e pulës shndërrohen në helm për ju. Është e këshilluar që të mos rinxehen në temperaturë të lartë.

Patate

Kjo është një ushqim me vlera të larta ushqyese që nuk duhet të nxehet.

Patatja ka veti që mund të kthehet në toksina në qoftë se nxehen.

Spinaq

Mos e hani spinaqin duke e nxehur, gjithmonë hajeni të freskët. Është kancerogjene dhe mund të shkaktojë probleme të ndryshme shëndetësore.

Panxhar dhe selino

Janë perime që nëse nxehen mund të kthehen në toksina, madje mund të bëhen kancerogjene.

Vezë

Kanë shumë proteina andaj edhe nuk preferohet nxehja e tyre.

Related posts

OBSH-ja synon marrëveshje globale për luftim të pandemive

admin

Studimi britanik: Ndotja e ajrit përshpejton përparimin e sëmundjeve të mushkërive

rezart morina

Tri ushqime që mund t’i konsumoni çdo ditë, për shëndet të mirë

admin