RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA-ja, Japonia dhe Koreja e Jugut zgjerojnë lidhjet e sigurisë në samitin historik të “Camp David”

shba-ja,-japonia-dhe-koreja-e-jugut-zgjerojne-lidhjet-e-sigurise-ne-samitin-historik-te-“camp-david”

SHBA-ja, Japonia dhe Koreja e Jugut thelluan bashkëpunimin e tyre të sigurisë në atë që u quajt një “samit historik” nga Shtëpia e Bardhë, në dritën e situatës së tensionuar të sigurisë në Paqësor.

Të tre udhëheqësit, presidenti i SHBA-së, Joe Biden, kryeministri japonez, Fumio Kishida dhe presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk Yeol ranë dakord për një mori çështjesh të sigurimit të garancisë.

“Së bashku me detyrën për t’u konsultuar me njëri-tjetrin për krizat e sigurisë, udhëheqësit ranë dakord për një linjë telefonike emergjente midis Uashingtonit, Tokios dhe Seulit”, sipas Shtëpisë së Bardhë.

Ata gjithashtu ranë dakord për një sistem paralajmërimi të hershëm për problemet e mundshme në zinxhirët e furnizimit dhe të takohen çdo vit, tani e tutje.

Biden tha në një konferencë shtypi pas samitit se liderët ranë dakord të kryenin stërvitje vjetore të përbashkëta ushtarake.

Udhëheqësit e tri fuqive u mblodhën në samitin e Camp David në zonën e malit Catoctin pranë Uashingtonit, një vend që historikisht përdoret vetëm për takime të nivelit të lartë.

Shtëpia e Bardhë tha se takimi shënoi një epokë të re të partneritetit tripalësh.

“Kjo ishte hera e parë, që Biden përdor kompetencat e tij gjate mandatit, për një samit dhe gjithashtu takimin e parë “të pavarur” midis tri qeverive”, sipas Shtëpisë së Bardhë.

Gjatë kësaj “pike të varur në histori”, të tri liderët ishin të vendosur të rreshtonin përpjekjet e tyre kolektive pasi ata besojnë se partneriteti i tyre tripalësh avancon sigurinë dhe prosperitetin e të gjithë njerëzve të tyre, rajonit dhe botë.

Thelbi kryesor i samitit ishte arritja e një koordinimi më të fortë tripalësh në lidhje me çështjet e sigurisë, që do të thotë se ata do të ndanin informacionin, do të rreshtonin mesazhet e tyre dhe do të koordinonin veprimet e reagimit.

Related posts

Kina mbron ndryshimet rreth ‘COVID-19’ pas shqetësimeve të SHBA-së dhe OBSH-së 

admin

Luftanija iraniane hyri në Detin e Kuq në mesin e tensioneve

admin6

Sanchez: Kongresi i Spanjës mund ta njohë shtetin palestinez deri në vitin 2027

RTI