RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA-ja ofron ndihmë shtesë ushtarake për Ukrainën, vlera 775 milionë dollarë

shba-ja-ofron-ndihme-shtese-ushtarake-per-ukrainen,-vlera-775-milione-dollare

SHBA-ja do të ofrojë një pako të re të ndihmës ushtarake për Ukrainën, vlera e të cilës do ta kapë vlerën e 775 milionë dollarëve, është njoftuar nga Pentagoni, raporton agjencia AP.

Në pakon e re do të ketë sisteme raketore dhe po ashtu “howitzera”, është thënë nga Pentagoni.

“Ne duam të sigurohemi që Ukraina të ketë mjaftueshëm armatim për të mbuluar nevojat dhe këtë po e bëjmë me këtë pako”, ka thënë një zyrtar iu lartë i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së për agjencinë AFP.

Ai po ashtu ka thënë se forcat ruse po tregojnë mungesë përparimi në terren në Ukrainë.

SHBA-ja rregullisht i ka ofruar ndihmë ushtarake dhe financiare Ukrainës që kur nisi pushtimi rus më 24 shkurt. /koha

Related posts

Rama tha se KFOR-i duhet ta marrë nën kontroll veriun, përgjigjet Kurti

admin

Disa qytete ukrainase sulmohen rëndë nga Rusia

rezart morina

Sveçla: Në Kosovë konfiskohen 6300 fishekë të kontrabanduar nga Serbia

admin