RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA-ja raporton dy rastet e para me linë e majmunit te fëmijët

shba-ja-raporton-dy-rastet-e-para-me-line-e-majmunit-te-femijet

Dy rastet e para pediatrike të lisë së majmunit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë raportuar nga zyrtarët shëndetësorë të shtunën, shkruan BBC.

Një pacient është një fëmijë i vogël në Kaliforni dhe tjetri është një foshnjë jo-rezidente në SHBA, e cila po kalonte tranzit nëpër zonën e Uashington DC.

Qendrat Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) thanë se të dy fëmijët ishin në gjendje të mirë.

Sipas CDC, fëmijët nën tetë vjeç janë më të rrezikuar ndaj këtij virusi.

Më shumë se 2.500 raste të virusit janë regjistruar në të gjithë SHBA-në.

Shumica e rasteve janë zbuluar te meshkujt homoseksualë dhe biseksualë në kontakte të shpeshta seksuale. /koha

Related posts

Zelanda e Re nën pushtetin e ciklonit Gabrielle. Mijëra shtëpi pa energji elektrike dhe fluturime të anuluara

admin

Dyfishohen pagesat për ushtarët e FA në misionin e KFOR në Kosovë

admin

Vdekja tragjike e qiftit në Junik: Deklarohet prokuroria

rezart morina