RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

SHBA-ja thonë se zgjedhjet në veri u mbajtën në përputhje me ligjet e Kosovës

shba-ja-thone-se-zgjedhjet-ne-veri-u-mbajten-ne-perputhje-me-ligjet-e-kosoves

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës thonë se zgjedhjet e mbajtura sot në katër komunat në veri të vendit kanë qenë në përputhje me Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës,

Në një komunikatë për media, nga kjo ambasadë kanë theksuar se u vjen keq që jo të gjitha partitë kanë marrë pjesë në këto zgjedhje, përcjell teve1.info

”Ne mbështesim një demokraci të larmishme, gjithëpërfshirëse, multietnike në Kosovë dhe zgjedhjet që e mbështesin atë. Na vjen keq që jo të gjitha partitë shfrytëzuan të drejtën e tyre demokratike për të marrë pjesë në zgjedhjet e sotme. Pjesëmarrja në zgjedhje ndihmon për t’u siguruar që udhëheqësit janë përfaqësues të popullatave të cilave u shërbejnë. Votimi është një liri kritike e shoqërive demokratike”, thuhet në komunikatën e ambasadës”, thuhet në komunikatën e tyre.

Tutje, nga Ambasada e SHBA-së kanë bërë të ditur se do të angazhohen për hapat e ardhshëm dhe gjithashtu kanë ritheksuar “rëndësinë dhe përkushtimin tonë për zbatimin e plotë të marrëveshjes së Ohrit”.

Në këto zgjedhje në Mitrovicë të Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan kanë marrë pjesë 1.567 qytetarë apo 3.47 %.

Related posts

MINT publikon çmimet e derivateve, benzina lirohet për 1 cent

admin

Ende pa marrëveshje finale mes Armenisë e Azerbaixhanit për përcaktimin e kufirit, thotë Mirzoian

admin

Nxënësit në Pejë bojkotojnë mësimin, solidarizohen me nxënësen që u përjashtua për shkak mbulesës

rezart morina