RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA: Mirëpresim çdo hap të Iranit për ngadalësimin e programit të tij bërthamor

shba:-mirepresim-cdo-hap-te-iranit-per-ngadalesimin-e-programit-te-tij-berthamor

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se do të mirëpresin çdo hap të Iranit për ngadalësimin e programit të tij bërthamor, transmeton Anadolu.

Blinken iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve të Departamentit Amerikan të Shtetit, edhe rreth lajmit të “Wall Street Journal” se Irani ka ngadalësuar programin e tij bërthamor.

“Nuk mund të konfirmoj lajmin për të cilin keni përmendur. Sigurisht që mund të them se SHBA-ja do të mirëpresë çdo hap që Irani do të ndërmarrë për reduktimin e kërcënimit bërthamor i cili rritet me të vërtetë që nga tërheqja e SHBA-së nga marrëveshja e programit bërthamor”, tha Blinken.

Aktualisht mes Iranit dhe SHBA-së nuk ka një marrëveshje mbi programin bërthamor, deklaroi Blinken, duke theksuar se “E shprehim hapur se Irani duhet të ulë tensionin për të hapur hapësirë për diplomacinë”.

Related posts

Irani paralajmëron SHBA-në se bazat e saj në rajon do të shënjestrohen nëse bashkëpunon me Izraelin

admin6

Macron akuzon Rusinë për “përdorimin e ushqimit si armë” pas pezullimit të marrëveshjes së drithërave

admin

Kadetët e FSK-së bëjnë stërvitje krah ushtarëve të NATO-s

admin