RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA, policia arreston të dyshuarin për vrasjen e 4 muslimanëve në New Mexico

shba,-policia-arreston-te-dyshuarin-per-vrasjen-e-4-muslimaneve-ne-new-mexico

Shefi i policisë së qytetit Albuquerque, Harold Medina, tha se oficerët gjetën një automjet që ata besonin se ishte i përfshirë në vrasje dhe ndaluan shoferin, të cilin ai e identifikoi si “të dyshuarin kryesor për vrasjet”

Policia ka arrestuar një të dyshuar në lidhje me vrasjen e katër burrave muslimanë në shtetin amerikan New Mexico, transmeton Anadolu Agency (AA).

Detajet mbetet të pakta, por shefi i policisë së qytetit Albuquerque, Harold Medina, tha se oficerët gjetën një automjet që ata besonin se ishte i përfshirë në vrasje dhe ndaluan shoferin, të cilin ai e identifikoi si “të dyshuarin kryesor për vrasjet”.

Medina në rrjetet sociale njoftoi se autoritetet pritet të informojnë mediat për detaje shtesë më vonë.

Të premten vonë, Naeem Hussain, 25-vjeç, u gjet i vdekur nga policia. Ai ishte muslimani i tretë i vrarë në qytet brenda dy javësh dhe i katërti që nga nëntori.

Disa orë para vdekjes së tij, Hussain i cili sapo ishte bërë shtetas amerikan, mori pjesë në një funeral për dy nga viktimat e tjera të të shtënave.

Zëdhënësi i Qendrës Islamike në New Mexico, Tahir Gauba, tha se Hussain kishte shprehur shqetësim për të shtënat e fundit. /aa

Related posts

Kodra e Trimave së shpejti me xhami të re, të hënën vihet gurthemeli

admin

Reagim ndërkombëtar ndaj sanksioneve që Izraeli zbaton ndaj administratës së Palestinës

admin

Knaus: Gjermania e Franca po përgatiten ta bllokojnë anëtarësimin e Kosovës në KiE

rezart morina