RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

SHBA – Seanca e radhës për ish-presidentin Trump më 4 dhjetor

shba-–-seanca-e-radhes-per-ish-presidentin-trump-me-4-dhjetor

Seanca e radhës për ish-presidentin Donald Trump është caktuar për 4 dhjetor 2023, ndërsa gjyqi mund të fillojë në janar 2024.

Pagesat ndaj grave për të siguruar heshtjen e tyre për aferat me Donald Trump janë pjesë e një komploti për të minuar integritetin e zgjedhjeve të 2016 nga manjati.

Kjo është akuza kryesore e prokurorisë së Manhatanit kundër ish-presidentit amerikan.

Akuzat kundër Donald Trump janë të gjitha krime të klasit E, niveli më i ulët i krimeve në shtetin e Nju Jorkut, me një dënim maksimal prej 4 vjet burg, sipas “The New York Times”.

Donald Trump u largua nga salla e gjyqit në Manhatan pas gati një ore ku u lexuan 34 akuzat kundër tij.

Ai nuk iu përgjigj pyetjeve të gazetarëve. /atsh

Related posts

OKB-ja e alarmuar nga dëbimet të emigrantëve nga Greqia

rezart morina

Shërbeu 21 vjet në Policinë e Kosovës, togeri Besnik Leci jep dorëheqje shkaku i kushteve ekonomike

admin

Në veri të Mitrovicës digjet një veturë me targa serbe

rezart morina