RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shefi i diplomacisë së BE-së: Situata në Gaza është “katastrofë humanitare e shkaktuar nga njeriu”

shefi-i-diplomacise-se-be-se:-situata-ne-gaza-eshte-“katastrofe-humanitare-e-shkaktuar-nga-njeriu”

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian (BE), Josep Borrell, ka deklaruar se situata në Gaza është një “katastrofë humanitare e shkaktuar nga njeriu”, transmeton Anadolu.

Duke folur në Forumin e 25-të BE-OJQ për të Drejtat e Njeriut, Borrell u zotua se do të kryejë presion për lirimin e të gjitha pengjeve në Lindjen e Mesme, për t’i dhënë fund kësaj “katastrofe humanitare të shkaktuar nga njeriu”, për të kërkuar një zgjidhje për të nesërmen, si dhe për të ndaluar vendbanimet e paligjshme dhe agresionit në Bregun Perëndimor.

“Dikush ka të drejtë të kritikojë qeverinë e shtetit të Izraelit pa u kualifikuar si antisemitik. Nuk mund të pajtohem se si sillet një qeveri pa u cilësuar si anti-diçka”, tha Borrell.

Të premten, Izraeli rifilloi ofensivën ushtarake në Rripin e Gazës pas përfundimit të një pauze humanitare 1-javore me grupin palestinez Hamas.

Të paktën 15.899 palestinezë janë vrarë dhe më shumë se 42 mijë të tjerë janë plagosur në sulmet e pamëshirshme ajrore dhe tokësore të Izraelit në enklavë që nga 7 tetori pas një sulmi ndërkufitar nga Hamasi.

Sipas shifrave zyrtare, numri i të vdekurve izraelitë në sulmin e Hamasit është 1.200.

Related posts

Bota solidarizohet me Turqinë pas tërmetit shkatërrues në jug

rezart morina

MPB njofton se nga 10 pjesëtarë të Policisë të ndaluar nga Serbia, vetëm pesë janë liruar

admin6

Lajçak pas takimit me Kurtin: Marrëveshja për Asociacionin duhet të zbatohet

rezart morina