RTV AHIRETI
FeaturedKosovëLajmeLajmet

Shefi i NATO-s takon sot Kurtin dhe Vuçiqin, një ditë para takimit në Bruksel

shefi-i-nato-s-takon-sot-kurtin-dhe-vuciqin,-nje-dite-para-takimit-ne-bruksel

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg sot do t’i takojë ndaras kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, një ditë para takimit të dy liderëve në Bruksel.

Kështu bëhet e ditur në njoftimet e NATO-s lidhur me këto dy takime, raporton Telegrafi.

Pas këtyre dy takimeve të shefit të NATO-s, me Kurtin dhe Vuçiqin do të ketë edhe konferencë për media.

Konferenca për media ndërmjet Stoltenbergut dhe Vuçiqit do të mbahet në orën 15:30, ndërkaq me kryeministrin Kurti do të mbahet në orën 17:00.

Ndërkaq, 18 gusht pritet të takohen në Bruksel kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq pas tensionimit të situatës në veri për shkak të vendosjes së reciprocitetit ndaj Serbisë.

Para takimit në Bruksel, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar edhe një bisedë telefonike me këshilltarin e Departamentit të Shtetit, Derek Chollet si dhe me të dërguarin e Britanisë së Madhe për Ballkanin, Stuart Peach.

Kurti, në një shkrim në Twitter, bisedën me këshilltarin e Departamentit të Shtetit, Derek Chollet, e ka quajtur “telefonatë të frytshme”.

Këshilltari i Departamentit të Shtetit, Derek Chollet

Siç tha kryeministri, biseda ka qenë lidhur me dialogun me Serbinë, duke u fokusuar te nevoja për arritjen e një marrëveshjeje të qendërzuar në njohje reciproke.

“Një bisedë e frytshme telefonike me këshilltarin e Departamentit të Shtetit (Derek Chollet), lidhur me shumë çështje, përfshirë dialogun me Serbinë; rëndësinë e arritjes së një marrëveshjeje të qendërzuar në njohje reciproke”.

“Ai përcolli përshëndetjet e Sekretarit Blinken pas takimit tonë të mrekullueshëm në Uashington në muajin e kaluar”, ka shkruar Kurti.

Kurti, më herët gjatë ditës së martë, zhvilloi bisedë telefonike edhe me të dërguarin special të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Sir Stuart Peach.

I dërguari i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Sir Stuart Peach

Siç njofton Kurti në Twitter, është biseduar për takimet në Bruksel dhe rëndësinë për një marrëveshje me njohje reciproke mes Kosovës dhe Serbisë.

“Përpara diskutimeve në Bruksel, pata një telefonatë produktive me të dërguarin special për Ballkanin Perëndimor, Sir Stuart Peach, duke theksuar nevojën për një marrëveshje të përqendruar në njohjen reciproke dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë”, deklaroi Kurti.

E një ditë para takimit të 18 gushtit, Bashkimi Evropian ka publikuar agjendën e takimit Kurti-Vuçiq, ndërsa u tha se do të fokusohen në marrëveshjen për normalizim.

Takimi i cili do të fillojë në orën 10:30, do të ndërmjetësohet nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, përkrahur nga i Dërguari i Posaçëm, Miroslav Lajçak.

“Të enjten, më 18 gusht, në Bruksel do të mbahet takimi i nivelit të lartë të dialogut Kosovë-Serbi. Ai do të ndihmohet nga Përfaqësuesi i Lartë, Josep Borrell, i mbështetur nga Përfaqësuesi Special i BE-së Miroslav Lajçak”.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq gjatë një takimi në Bruksel

“Do të marrin pjesë presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti. Takimi do të fillojë në orën 10:30 dhe do të fokusohet në rrugën përpara në dialog dhe arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse të normalizimit”, thuhet në njoftimin zyrtar.

Po ashtu, bëhet e ditur se do të trajtohen çështjet aktuale me synim siç thuhet, zbutjen e tensionit aktual në terren.

“Përfaqësuesi i Lartë do të zhvillojë gjithashtu takime të veçanta me secilin lider. Në fund të takimit do të ketë një deklaratë për mediat nga Përfaqësuesi i Lartë”, thuhet më tej.

Kryeministri Kurti dhe presidenti Vuçiq do të takohen në Bruksel, pas rritjes së tensioneve në veri të Kosovës si rezultat i vendosjes së masave të reciprocitetit nga ekzekutivi kosovar

Herën e fundit ata janë takuar më 5 maj në një darkë joformale, me ndërmjetësimin e të dërguarit të posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, të cilët paraprakisht ishin takuar ndaras me kancelarin gjerman, Olaf Scholz.

Related posts

Grupimi BRICS fton 6 vende të reja për anëtarësim

rezart morina

Komuna e Gjilanit ua lehtëson punën agjëruesve

rezart morina

Brazili përkujton viktimat e shpërthimit në portin e Bejrutit

admin