RTV AHIRETI
LajmeRajon dhe Botë

Shefi i OKB-së: Lufta në Gaza mund të përkeqësojë kërcënimet ndaj paqes

shefi-i-okb-se:-lufta-ne-gaza-mund-te-perkeqesoje-kercenimet-ndaj-paqes

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, paralajmëroi Këshillin e Sigurimit se lufta në Rripin e Gazës “mund të përkeqësojë kërcënimet ekzistuese ndaj paqes dhe sigurisë ndërkombëtare”.

Duke përdorur nenin 99 të Kartës së OKB-së për herë të parë që kur u bë zyrtari më i lartë i organizatës në vitin 2017, Guterres tha në një letër drejtuar Këshillit: “Më shumë se tetë javë armiqësi në Gaza dhe Izrael kanë krijuar vuajtje të tmerrshme njerëzore, shkatërrim fizik dhe trauma kolektive në gjithë Izraelin dhe Territorin e Pushtuar Palestinez”.

Kushtet aktuale po e bëjnë të pamundur kryerjen e “operacioneve kuptimplota humanitare”, shtoi ai.

“Ne po përballemi me një rrezik të madh të kolapsit të sistemit humanitar. Situata po përkeqësohet shpejt në një katastrofë me implikime potencialisht të pakthyeshme për palestinezët në tërësi dhe për paqen dhe sigurinë në rajon”, tha Guterres.

“Një rezultat i tillë duhet të shmanget me çdo kusht”, shtoi shefi i OKB-së.

Related posts

Greqia në pritje të 42 gradëve Celsius dhe zjarreve

admin

Qeveria merr vendim që të lejohet eksporti i miellit, vajit dhe sheqerit

admin

Kërkesë e re për ekstradimin e Gruevskit, Ismailoviqit dhe Demirit

admin